Samokontrola je fundamentalni aspekt ličnosti koji nas vodi ka blagostanju i uspehu. Biti u stanju da odložimo zadovoljstvo znači da možemo da sačekamo da dobijemo ono što želimo.

Svako od nas praktikuje ovu vrstu procesa donošenja odluka svaki put kada svesno uspe da se odrekne trenutne nagrade, kako bi dosegao prednost nekog svog udaljenog cilja.

Svi oni koji su u stanju da savladaju sebe i odreknu se trenutne nagrade, kao i da odlože svoje zadovoljenje, u stanju su da održe odličan nivo energije samokontrole.  Time im se otvaraju putevi ostvarenja dugoročnih ciljeva i omogućava uspeh.

Smokontrola

Ova sposobnost da se odupremo iskušenjima, često se naziva snagom volje. Snaga volje i samokontrola su vrlo komplementarne energije i one deluju u sinhonicitetu. Njih stičemo još u detinjstvu.

Šta je odloženo zadovoljstvo?

Odloženo zadovoljstvo uključuje sposobnost čekanja da dobijemo ono što želimo.

Na primer, šta ćemo uraditi kada je ispred nas ukusna hrana dok pokušavamo da smršamo? U slučaju da se prepustimo iskušenju, rizikujemo da ugrozimo svoj režim ishrane. I vrlo verovatno ne ostvarimo svoj cilj. Tada biramo da uživamo u trenutnom zadovoljstvu. Sa druge strane, oni koji mogu da se odupru, u ovom slučaju trenutnim zadovoljstvima i potrebama, dobijaju još veću nagradu, jer mogu da ostvare svoj ranije određeni cilj.

Samokontrola

Ova sposobnost da se odupremo trenutnom iskušenju i držimo se svojih namera je odloženo zadovoljstvo. To je centralna energija snage volje i samokontrole. Tako smo u mogućnosti da trenutno odložimo ono što želimo, da bismo kasnije postigli i dobili mnogo više. Sposobnost odlaganja zadovoljstva ima veliki uticaj na dugoročni životni uspeh i opšte blagostanje.

Samokontrola kod dece

U nauci je poznat eksperiment sa slatkšima koji je izveo psiholog Valter Mišel 1972. godine. Ovaj eksperiment se smatra jednim od najuspešnijih eksperimenata u vezi sa ponašanjem.

U eksperimentu su Mišel i njegove kolege želeli da vide da li su deca predškolskog uzrasta već razvila mentalni kapacitet da se odupru iskušenju male nagrade, kako bi kasnije zaradili veću. Tako je u grupi od 600 četvorogodišnjaka ponuđen veoma ukusan slatkiš – mančmelou. U isto vreme ponuđen im je i drugi, veći slatkiš ako ne pojedu odmah manji. Pri tome vodilo se računa koliko svako dete može da odoli iskušenju da pojede svoj slatkiš.

Samokontrola

Neka deca nisu mogla da odole i odmah su pojela manji slatkiš. Druga su uspela da odole iskušenju, 10-15 minuta.

Cilj eksperimenta je bio da se uoči pojedinačna kontrola odloženog zadovoljstva kod svakog deteta.

Šta je bio rezultat studija?

Ista ova deca su praćena tokom njihovog odrastanja. Kasnije, posle 14 – 15 godina, bila su testirana kroz upitnike koji su procenjivali njihove karaktere i školske uspehe.

Rezultati su bili zapanjujući… Oni koji su bili u stanju da ostvare kognitivnu kontrolu nad neposrednim impulsima, bili su uspešniji u daljem školovanju i samorazvoju.

Nasuprot njima, oni koji nisu mogli da se kontrolišu, imali su kasnije problema u ponašanju i teže su se socijalizovali. Njihova energija samopoštovanja je takođe bila ugrožena.

Samokontrola

Nedavno, ovaj eksperiment je ponovljen na istim ispitanicima posle 40 godina. Naravno, sa prilagođenim zadatkom odgovarajućim za njihov uzrast. Rezultati su bili gotovo identični. Isti oni koji nisu mogli da odole iskušenjima prvog testa, ponovili su to i posle 40 godina.

Kod onih koji nisu uspeli da odole iskušenjima primećeno je da su skloni samopovređivanju, samouništenju… na razne načine kao što su kockanje, alkoholizam i druge bolesti zavisnosti.

Konstelacije i samokontrola

Naučno je dokazano da samokontrolu učimo u dečijem uzrastu. Takođe se uvidelo da deca mogu da ovladaju energijom samokontrole, samo ako su u stabilnom i pouzdanom okruženju.

Naučni podaci potvrđuju da su deca veoma osetljiva na izvesnosti ili neizvesnosti uslova života. Oni koji žive u nesigurnom okruženju imaju tendenciju da odmah zadovolje impuls, jer im je to najprihvatljiviji izbor.

Samokontrola

Traume iz detinjstva mogu nepovoljno uticati na energiju samokontrole. Takođe, nedostatak ljubavi u porodici, loša komunikacija, manipulacije, negativna iskustva iz detinjstva, psihičko nasilje i još mnogo toga traumatičnog što smo doživeli u životu, mogu da ometaju energiju samokontrole.

Porodične, Sistemske i Meta konstelacije, nam kroz svoju fenomenologiju omogućavaju da rešimo problem sa nedostatkom energije samokontrole. Pronalazeći uzroke njene blokade i rešavajući ih, omogućavamo energiji samokontrole slobodan protok, kako bismo lakše došli do svojih ciljeva, uspeha, sreće