Problematični odnosi u porodici su sve češća pojava u društvu. Porodice u kojima su odnosi poremećeni su izvor psihičke patnje i izazivaju gubitak životne energije, anksioznost, depresiju, i pad samopoštovanja kod svojih članova.
Očigledno je da nije moguće, a nije ni energetski dobro, prekinuti vezu sa članom porodice. Tako se samo mogu iskomplikovati stvari, a pri tome se neće doći do rešenja.
Međutim, ako ne želimo da budemo iscrpljeni ovim toksičnim odnosima, treba da naučimo da ih prvo prepoznamo, a potom da nađemo način da se zaštitimo. Takođe, treba da nađemo način da zaštitimo i našu sekundarnu porodicu ili vezu – partnera/ku.
Ove odnose karakterišu ponašanja koja su štetna i opasna po identitet pojedinca. U takvim porodicama vladaju obarajuće i razarajuće energije, koje kose i povređuju sve pred sobom. Takva ponašanja su destruktivna i nanose ozbiljna psihička oštećenja.
Ovakvo energetsko stanje, nazivamo problematični odnosi u porodici.
Karakteristike problematičnih odnosa u porodici
Prvi korak u prevazilaženju ovog problema, svakako je sposobnost da ga prepoznamo. Evo nekih najvažnijih karakteristika problematičnih i toksičnih odnosa u porodici.
-
Ambivalentna komunikacija
Ovaj vid komunikacije karakteriše emocionalni ili ambivalentni kontrast, dvosmislenost i nedorečenost u svakom obliku govora. Energetskim odnosima u takvoj komunikaciji nedostaju kohezija i međusobno razumevanje.
To je iskrivljen i nejasan oblik komunikacije, koji generiše patnju, jer je neshvatljiv. Svaka zdrava, a pogotovo asertivna komunikacija, pokušava da izbegne dvosmislenost i nejasnoće, što je više moguće. Nasuprot njoj, ambivalentna komunikacija neprestano oscilira između vezanosti i odvojenosti, izgradnje i destrukcije. Stalno se smenjuju osećanja nežnosti i neprijateljstva, uvažavanja i prezira.
Ambivalentna komunikacija se koristi neuhvatljivim stilom, koji ne pruža način i mogućnost da se jasno razumeju namere sagovornika. To proizvodi jaku energiju nesigurnosti. Ambivalentnost se može izražavati ili odražavati kroz gestove, ponašanja kao i tonalitetom i naglaskom koji se koristi.
Osoba koja se nalazi u ambivalentnoj situaciji, ne zna kako da reaguje i oseća se dezorjentisano.
-
Gubitak individualnosti
U svim toksičnim vezama nema poštovanja prema vitalnim delovima druge strane.
Ovakva energetska dinamika transformiše se u represivne i zavisničke mehanizme, koji potkopavaju individualnost, gurajući žrtvu ka energiji krivice. Tu nema mesta za energije samopouzdanja i samopoštovanja. Žrtva u takvoj situaciji, nesvesno, ima stalnu potrebu za odobravanjem. Postaje nesigurna, uz moguće energije straha od napuštanja.
-
Preterana zaštita ili potpuno zanemarivanje
Ovo su dva ekstremna i negativna načina ponašanja u porodici. Svaka preterana zaštita, oduzima autonomiju i slobodu, stvarajući tako ozbiljnu psihološku štetu i zavisnost. Tako se može stvoriti tlo za emocionalnu zavisnost, koja sprečava razvijanje normalnih i podižućih emotivnih veza. Na taj način se znatno oslabljuju energije rasta i razvoja, i ograničavaju unutrašnji resursi pojedinca smanjujući mu sposobnost rešavanja problema.
Upravo iz takvih obarajućih energija proizilazi snažan osećaj beskorisnosti i destruktivnosti. To je odlična podloga za depresiju.
Prezaštićenost je moćan oblik manipulacije koji dovodi do potpune kontrole nad životom druge osobe.
U drugoj krajnosti nailazimo na potpunu indolentnost uz nedostatak energije ljubavi u porodici. To sve stvara teške traume u detinjstvu i često dovodi do osećaja napuštenosti.
Na ovaj način problematični odnosi u porodici mogu biti još više produbljeni.
-
Izbegavanje suočavanja sa problemima
Problematični odnosi u porodici dovode do toga da se članovi porodice, a i ona kao celina, nikada ne suočavaju sa problemima. To je najštetniji vid komunikacije. Komunikacija kroz ćutanje često dovodi do anksioznosti i napetosti. Ćutanjem i odbijanjem suočavanja sa problemima, dolazi se do lažnog i krajnje destruktivnog paradoksa „sve je dobro”.
Takvo izbegavanje konflikta i suočavanja stvara privid mira i ravnoteže sve dok uzdržanost iznenada ne eksplodira, povređujući sve oko sebe.
-
Nedostatak fleksibilnosti
Kao i uvek, rigidnost podrazumeva nemogućnost samoregulacije na emocionalnom nivou. Bez energije fleksibilnosti pozitivna energetska razmena nije moguća. Time se nesvesno priprema teren za porodičnu dramu koja je odlika ili posledica problematičnih odnosa u porodici.
Konstelacije i problematični odnosi u porodici
Kao prvo, na konstelacijskim radionicama možemo otkriti i jasnije uočiti problematične odnose u porodici. Kada ih definitivno utvrdimo, možemo krenuti u njihovo rešavanje i prevazilaženje. Kako njih samih tako i njihovih eventualnih posledica.
To će nam kroz rad na sebi, na konstelacijama, omogućiti najpre da sačuvamo svoju individualnost, kao i svoju životnu energiju. Da bismo izašli iz ovakvih toksičnih energija, neophodno je da napravimo napor kroz lični rast i razvoj. To je proces i zahteva vreme i upornost.
Neophodno je da postavimo nove energetske temelje i ponovo izgradimo energije samopoštovanja i samopouzdanja. Na tom putu kroz Porodične, Sistemske i Meta konstelacije često je neophodno promeniti neke svoje stavove i uverenja koji nas obaraju i koče ometajući naš emotivni razvoj.
Uz svo poštovanje prema svojoj primarnoj porodici, neophodno je ostvariti podlogu za normalne odnose u drugim emotivnim vezama i u našoj sekundarnoj porodici. Samo tako možemo doći do uspešnih brakova i veza ostvarujući trajnu ljubav. Sve ovo nas dovodi dotle da možemo lakše naći i postići svoj duševni mir.
Zato, ne libite se i krenite da rešavate problematične odnose u porodici, jer vam to može zasigurno doneti razne dobrobiti, kako vama, tako i onima koji vas iskreno vole.
Krenite i dobrodošli!