Da li imamo pravo na grešku? Kada odlučimo da menjamo sebe i krenemo u tom pravcu, zapravo je neophodno da damo sebi pravo na grešku. Naši napori da budemo u skladu sa sobom i postanemo kvalitetnija osoba mogu iziskivati pomoć. Možemo se suočiti sa takvim preprekama koje nismo u stanju odmah i sami da savladamo. Grešiti je ljudski. Naš trenutni neuspeh ne treba da nas obeshrabri u tome.
Kada krenemo putem ličnog rasta i razvoja treba da imamo na umu da se život sastoji u neprestanim promenama. Promene se ne dešavaju preko noći. Do njih se stiže upornošću i disciplinom. Ovde, nažalost, neki od nas sebi ne dozvoljavaju pravo na grešku. Taj problem je često povezan sa pitanjem kako da oprostimo sebi.
Nepraštanje sebi i nedozvoljavanje sebi mogućnosti da pogrešimo, mogu nas ozbiljno zaustaviti u našem nastojanju da, menjajući se, postanemo bolje osobe.
U ovom nastojanju da krenemo u proces promene potrebna nam je i podrška okoline. U suprotnom, možemo osetiti energije razočarenja i besa, koje nam dodatno otežavaju naše napore da se menjamo. Zbog toga je važno da osvestimo činjenicu da sve zavisi od nas. Mi smo ti koji imamo slobodnu volju da donosimo odluke o svom životu i pokrećemo promene u njemu i u vezi sa njim.
Ukoliko stalno čekamo nečije odobrenje, priznanje i podršku, u startu smo sebe osudili na odustajanje i predali svoju moć u tuđe ruke. Mi smo jedini vlasnici svog života. Svako se menja za sebe. Treba verovati sebi i pronaći u sebi motivaciju za put promena.
Kako nam se desi da zaboravimo da imamo pravo na grešku?
Svakom od nas može da se desi da dođe u situaciju da zaboravi da ima pravo na grešku. Na primer, kada ukućanima ili prijateljima saopštimo da želimo da menjamo ishranu može nam se lako desiti da oni našu nameru, svesno ili ne, posmatraju ironično ili ismevaju, ne podržavajući nas u tome. Mogu imati poriv da nas potcene ili omalovažavaju zbog toga.
Razlog može da bude i to, što za rad na sebi, trebamo i energiju hrabrosti koju ni oni sami nemaju. Oni ostaju u svojoj rutini i lošim navikama, bojeći se da nešto promene u svom životu, pa i ono što im smeta. U takvim energijama njima smetaju naše promene.
Za bilo kakvu svoju odluku treba da preuzmete odgovornost. Čak i kada pogrešite – to je vaša stvar, pod uslovom da ne povređujete nikog i ne mešate se drugima u život. Pravo na grešku imate sve dok radite za najveće dobro svoje i svoje okoline. Postavljanjem ličnih granica moguće je prevazići ovakve situacije.
Zbog čega nemamo podršku za promene i duhovni razvoj?
Podrška okoline je često minimalna ili potpuno odsutna. Vrlo često moji klijenti se osećaju usamljeni u svojim naporima da se menjaju i zbog toga još više ne dozvoljavaju sebi pravo na grešku. U međuljudskim odnosima vlada energija straha od promena. Ovakva energija zna da utamniči naše odnose i da ne dozvoljva promene, ma koliko da su ti odnosi loši. Jer menjajući sebe, indirektno menjate i svoju okolinu. Okolina koja nas okružuje često se neopravdano plaši toga.
Evo na primer, ako izađemo iz neravnopravnog odnosa sa partnerom, on će izgubiti energiju dominacije i superiornu poziciju. Ili, ako se potrudimo da uvedemo asertivnu komunikaciju u naše odnose, prestaćemo da sarađujemo u rasplamsavanju sukoba.
Može nam se desiti da, ako drugi ne žele da se menjaju, naši napori da se mi promenimo ne budu cenjeni.
Cenite svoje puteve ličnih promena
Naš jedini zadatak u situaciji kada nemamo podršku okoline je da ostanemo mirni. Velika je greška uskratiti sebi pravo na grešku.
Ako zaista težite pozitivnim promenama, sledite taj poriv i nađite način da ih uvedete u svoj život.
Nije poenta u tome da postanete savršeni, niti je to moguće. Važno je zastati, osvrnuti se i sagledati realno situaciju. Vi niste ista osoba koja ste bili pre godinu dana. Niko od nas nije. Neke greške su tu da nam ukažu da ne idemo u pravom smeru. Zato je i važno da imamo pravo na gršeku.
Lični rast i razvoj nije linearan. Niti svi možemo postići željene ciljeve na isti način.
Pravo na grešku iz ugla konstelacija
Svaki pad ne znači da ste pali unazad, kao što svaka greška nije nepopravljiva. Greške treba analizirati i pokušati učiti iz nih. Bez grešaka ne možemo da učimo. One tome služe. Bitno je da ih ne ponavljamo. Bilo bi loše ne preduzimati ništa u vezi sa njima. Kroz konstelacije možemo dobiti uvide u svoje greške. Neke greške iz kojih smo naučili mogu nam poslužiti kao iskustvo u narednim životnim izazovima i u tom smislu su dobrodošle.
Vrlo često ne vidimo odmah kako su te greške dobre i to može delovati obarajuće za nas. Predugo ostajanje u energiji greške nas zaustavlja, obara nam energiju i ulazimo u takozvani začarani krug. Kada zastanemo na trenutak i damo sebi pravo na grešku i zaista razumemo da su i greške potrebne u životu svakog pojedinca, možemo krenuti dalje. Potrebno je da oprostimo sebi i nastavimo ovo putovanje koje se zove život.