Svako od nas je imao prilike da doživi više puta u životu osećaj sramote.
To je energija koja nas obara. Čest boravak i „druženje“ sa ovom energijom može nam proizvesti određene probleme.
Prema najnovijim istraživanjima iz oblasti psihologije postoje čak četiri vrste sramote. Ali pre nego što se pozabavimo njima, pogledajmo šta im je zajedničko.
Univerzalne manifestacije za svaki osećaj sramote su:
- Crvenilo lica, vrata ili grudnog koša,
- Razmišljanje o bekstvu iz te situacije,
- Izbegavanje kontakta očima sa drugom osobom,
- Prolazna mentalna konfuzija.
Osećaj sramote može nas uvesti i u druge probleme. Ovaj osećaj može biti manifestovan i kroz razne poremećaje u ponašanju. Neki od njih su:
- Sklonost zavisnostima
- Perfekcionizam
- Sklonost samokažnjavanju
- Promiskuitet
- Narcisoidnost
Vrste osećaja sramote i njihov uticaj na čoveka
Savremena istraživanja u oblasti psihologije su definisala četiri vrste sramote. Takođe su razdvojili njihove najčešće uzroke i posledice.
-
Nesrećna i neuzvraćena ljubav
Kada smo u situaciji da zavolimo – zaljubimo se u nekoga i kada otkrijemo da ljubav nije uzvraćena, lako nas može obuzeti energija sramote. Često uz nju, u zavisnosti od našeg mentalnog stanja i situacije, može da se pojaviti i energija poniženja.
Duže ostajanje u ovim energijama može dovesti do raznih posledica: od potrebe za samokažnjavanjem i sklonosti ka opijatima, do agresije prema drugima.
Sa situacijom neuzvraćene ljubavi možemo se sresti još u periodu ranog detinjstva. Na primer, kada je majka prezauzeta, odsutna, možemo se kao dete osećati posramljeno zbog neuzvraćene ljubavi.
Pored toga, ako majka odbacuje dete zbog svojih, najčešće psihičkih, problema, dete je sklono osećaju sramote. Ovakve situacije mogu negativno uticati na normalan razvoj čoveka.
2. Neispunjena očekivanja – razočarenja
Nakon neuspešnog pokušaja da postignemo neki cilj može nam se pojaviti osećaj sramote. Tada naša lična očekivanja ili očekivanja drugih ljudi od nas, propadaju. To je pogodno tlo za energije sramote i razočarenja. Ovakve stresne situacije mogu ostaviti traga na mentalni razvoj čoveka. Kasnije, slične situacije, često i mnogo bezazelenije, mogu biti samo okidači koji će vratiti energije sramote i razočarenja.
U svakom slučaju, treba da se njima pozabavimo i otklonimo ih.
Ove energije mogu da izazovu posledice kao što su:
- Kraj prijateljske veze
- Neuspeh emotivne veze
- Problemi u profesionalnim delatnostima
- Strah od javnog nastupa
3. Neželjeno izlaganje
Primer za ovu vrstu sramote može biti situacija da nas neko neprijatno iznenadi ulazeći u našu sobu dok se presvlačimo, zatičući nas bez odeće. Ovo je situacija koja može da stvori prolazan i bezazlen osećaj sramote. Međutim, u nekim okolnostima, možemo je doživeti traumatično.
To postaje neizbrisivo sećanje i može negativno uticati na naš dalji mentalni razvoj. Takođe može biti „okidač“ u nekim drugim situacijama, kada nas obuzme nepotreban osećaj sramote.
4. Isključivanje ili marginalizacija
U ljudskoj prirodi je jaka potreba za pripadanjem, zbog čega nam je važno da budemo prihvaćeni u svojoj sredini. Ako nam se desi da nas prijatelji izuzmu sa nekog zajedničkog skupa, možemo da se osetimo isključeno ili marginalizovano, a to nam donosi osećaj sramote.
Sa isključivanjem i izostavljanjem u narednim situacijama (dešavanjima) u životu osećaj sramote se može pojačati.
Ono što nam može pomoći u takvim situacijama su energije samopoštovanja i samopouzdanja.
Epilog
Osećaj sramote može biti veoma iscrpljujuća i obarajuća energija za nas. Često i dugo boravljenje u njoj, može ostaviti traga na naše mentalno zdravlje i emocijonalnu ravnotežu. Zbog toga treba da se pozabavimo, kako njenim uzrocima, tako i eventualnim posledicama.
Osećaj sramote iz ugla konstelacija
Možemo zaključiti da čest osećaj sramote može biti posledica nekih naših nerešenih trauma. Rešavanje naše sklonosti ka ovom neprijatnom osećaju možemo da obavimo na konstelacijskim radionicama. Moja metodologija i tehnika vođenja konstelacija omogućava potpunu privatnost klijenta. Na takav način na konstelacijskim radionicama mogu da se bavim najintimnijim situacijama i osećajima klijenta, a da ostali prisutni nemaju nikakav uvid u to.
Želim ovom prilikom da istaknem da osećaj sramote može stići i transgeneracijski do nas. U slučajevima neotkrivene porodične tajne, možemo nesvesno preuzeti osećaj sramote. To se vrlo često dešava, a da mi toga nismo svesni. U tim situacijama, možemo osvestiti samo posledice, dok o uzroku nemamo nikakvu predstavu.
Takođe, ako smo u detinjstvu ili mladosti doživeli neke za nas neprijatne situacije u kojima nam je osećaj sramote bio jako izražen, možemo kasnije imati probleme sa njenim čestim pojavljivanjem.
Na konstelacijskim radionicama, možemo se pozabaviti i eventualnim nedostatkom energija samopoštovanja i samopouzdanja. Jačanjem tih energija u nama, dobićemo potporu i podršku koja će sprečavati jak intenzitet osećaja sramote.
Posledice čestog osećaja sramote: razni poremećaji u ponašanju – od sklonosti ka opijatima do narcisoidnosti, mogu se uspešno otkloniti pomoću metode konstelacija.
Ovom problemu možemo da pristupimo koristeći sve metode konstelacija, ali moje iskustvo pokazuje da najbolje rezultate daju Sistemske konstelacije. Radom na sebi možemo otkriti i duboko ukorenjen osećaj sramote kojeg nismo ni svesni, a pojavljuje se u drugačijem obliku kroz naš život, npr kao agresivnost.
Svaki čovek je drugačiji i nosi drugačija iskustva. Ako ste spremni da se suočite sa najvažnijim učiteljem vašeg iskustva koji se zove život, treba da se oslobodite onog što vas sprečava da „dišete punim plućima“. Rešenje postoji, imate li hrabrosti da ga pronađete?