Jedan od najčešćih problema među parovima su neispunjena očekivanja. Ona ubrzo dovode do razočaranja jedne strane u drugu.
Nijedan partner ne može da zna sve naše misli i osećanja. Isto tako ni mi nismo u stanju da znamo njegove. Zbog toga često dolazi do sukoba i problema kod parova. Ovo možemo izbeći, ili bar ublažiti, asertivnom komunikacijom. Ona nam može pomoći da uskladimo očekivanja sa realnošću.
Kada smo u vezi sa odgovarajućim partnerom, to nam ne daje natprirodnu moć da znamo šta on/ona misli i želi. Ovo pogrešno uverenje dovodi do toga da imamo nerealna očekivanja od našeg partnera/ke.
Tako na primer, neko može da očekuje da će ga partner/ka svaki put pri susretu u toku dana poljubiti. Ako se to ne desi, on/ona se ljuti i oseća se povređeno, zanemareno i uvređeno.
Tako nas, naizgled sitnice, dovode do negativne energije, koja nas vodi do razočarenja i prouzrokuje sukob u našoj vezi.
Bilo bi lakše reći svom partneru/ki šta mi očekujemo prilikom svakog viđanja i da je to za nas određena rutina koja nam mnogo znači. Umesto toga, mi očekujemo da on/ona čita naše misli. Kada se to ne desi, nastaje razočarenje koje prerasta u problem.
Moć očekivanja
Ulazeći u vezu sa nekim, mi podsvesno unosimo i precizne ideje i očekivanja kako ta veza treba da funkcioniše. To u nama stvara određena očekivanja, koja se zasnivaju na prethodnim iskustvima i modelima partnerskih, odnosno muško-ženskih odnosa stečenih u našoj primarnoj porodici.
Pored toga, filmovi i knjige uz koje smo uživali i maštali da ćemo i mi tako živeti, donose nam određena očekivanja.
Donekle je normalno u svakoj vezi da imamo neka očekivanja. Problem nastaje kada u glavi napravimo ceo spisak očekivanja koje naš partner/ka treba da ispuni.
U takvoj situaciji je neophodno da budemo svesni svoje subjektivnosti, kao i važnosti da svoje potrebe saopštimo i usaglasimo sa partnerom/kom.
Sa druge strane, postoje i klišei u paru i partnerskoj vezi, koji u kombinaciji sa očekivanjima, predstavljaju eksplozivnu formulu. Takva situacija može da generiše probleme u bilo kojoj vezi. Ovde ćemo pomenuti samo neke od njih.
Šta je kliše u muško – ženskim odnosima?
Kliše u muško – ženskim odnosima je kolektivna lažna vera u ljubav. Energija ljubavi može biti i podižuća i obarajuća. U zavisnosti od vrste ljubavi koju smo navikli da razmenjujemo u svojoj okolini sa najbližima, gradimo svoja očekivanja za odnose u paru. To nekada nije izvodljivo u stvarnosti tako da naša očekivanja od partnera počnu da se urušavaju i dolazi do razorne energije razočarenja.
Svako ima svoju predstavu o ljubavi zasnovanu na ličnim, porodičnim i kulturnim iskustvima. Zbog toga se mogu javiti razni stavovi i uverenja, a neki od najpoznatijih su „Ljubav uvek pobeđuje.” Ili „Ljubomora je demonstacija ljubavi.” Sve ovo je deo iskrivljene koncepcije o energiji ljubavi. Ovakva vrsta energije ljubavi u paru dovodi do toga da njihov odnos nema perspektivu. Osuđen je na propast.
Opšta mesta u ljubavi koja nas dovode do nerealnih očekivanja
-
Ljubav može sve
Prema ovoj ideji, poštovanje i poverenje su posledica jedno drugog, tako da neće biti sukoba i ako do njih dođe, lako će se rešiti. Ne treba rešavati sukobe i probleme između parova, jer ako se vole – ljubav će pobediti. Drugim rečima, problemi će nestati sami od sebe, samo zato što se volimo. Ovo je duboko pogrešna ideja.
-
Partner/ka treba da zadovolji sve moje potrebe i popuni sve moje emocionalne praznine.
Retko smo osvestili sve naše nedostatke koji su deo našeg emocionalnog prtljaga, kako trauma iz detinjstva, tako i ostalih trauma iz života i prethodnih veza. U odraslom dobu kada nađemo odgovarajućeg partnera/ku, često očekujemo da ih on/ona popuni. Kada to ne uspe, dolazi do razočarenja.
-
Određeni nivoi ljubomore su demonstracija ili dokaz ljubavi
Ako je ljubomoran/a, to znači da me voli. Ovo je takođe pogrešno uverenje. Ljubomora je samo posledica energije nesigurnosti i nedostatak energije samopouzdanja određene osobe.
-
Savršen partner
Uverenje da postoji samo jedna savršena osoba za nas, često nas drži u toksičnoj vezi, jer mislimo da ne možemo pronaći drugu odgovarajuću osobu. Čini nam se da prekid veze u ovom slučaju, razbija mogućnost ponovnog pronalaženja ljubavi sa nekim drugim/om.
Kako prevazići nerealna očekivanja u vezi
Da bismo izbegli situaciju da budemo izloženi patnji i bolu zbog naših nerealnih očekivanja u vezi, a koje će nas odvesti u razarajuću energiju razočarenja, možemo preduzeti sledeće korake:
1. Poboljšajte komunikaciju
Potrebno je na asertivan način saopštiti partneru svoje prioritete. Svako od nas je jedinstven u kosmosu, tako da ono što je nama značajno i važno, ne mora da znači da je važno i značajno našem partneru/ki. Zbog toga je otvoreni i asertivni dijalog između partnera vrlo važan za prosperitet i uspeh njihovog odnosa.
2. Postavite lične granice
Navedite aspekte o kojima se ne može pregovarati, jer one iz vašeg ugla recimo, ugrožavaju vaše dostojanstvo… Moramo pre toga dobro razmisliti o granicama koje će naš partner postaviti kao reciprocitet u odnosu na nas.
3. Identifikujte nedostatke
Sagledajte situaciju, između vas i partnera i identifikujte nedostatke u vezi sa vašim neispunjenim očekivanjima. Pokušajte da uvidite njihove posledice po vašu vezu. U komunikaciji sa partnerom na ovu temu, izbegnite da okrivljujete drugu stranu. Često je dovoljno samo mirno i realno izneti vaš problem i pokušati naći zajednički oboma prihvatljiva rešenja.
4. Budite fleksibilni
Kada razgovarate sa partnerom o svojim neispunjenim očekivanjima, neophodna vam je fleksibilnost. Treba saslušati i drugu stranu i sagledati probleme šire i iz drugog ugla. Nerealno je očekivati da ćete naći partnera/ku, koji će ispuniti baš sva vaša očekivanja. Nažalost, to se neće desiti. Traganje za takvom vezom je velika greška. Ono što je najbolje je, a to nije lako, da svoja očekivanja svedemo na partnerove realne mogućnosti.
5. Poštovanje
Međusobno poštovanje u vezi je neophodno za njen prosperitet i uspeh. Bez međusobnog poštovanja, u njoj nema mesta za razmenu energije iskrene ljubavi. Time ta veza može da pređe u nešto što nikako ne želimo i da zdrava ljubav ustukne prepuštajući svoje mesto energiji toksične ljubavi.
6. Prihvatite svog partnera/ku bez očekivanja da će se bitnije promeniti usled vaše međusobne ljubavi.
Konstelacije i nerealna očekivanja
Kao što svi znamo, odnosi u paru su veoma kompleksni, a to se dodatno komplikuje kada imamo nerealna očekivanja. Očekivanja koja imamo od partnera/ke mogu biti kontra produktivna, a često i pogubna po vezu. Kada dođemo u situaciju da se ozbiljno razočaramo u partnera zbog toga što nije ispunio naša očekivanja, često je isuviše kasno da se ta veza popravi i spase. Makar to bio i brak u kome su partneri roditelji i žele to zbog dece. Tada su u problemu svi članovi te zajednice.
Zbog toga, treba da se pozabavimo našim neispunjenim očekivanjima u vezi kako ne bismo bili povređeni i kako zbog toga ne bismo povređivali druge.
Ono što sam odavno uvideo kroz svoj konstelatorski rad je činjenica da energiju ljubavi nosimo iz svoje primarne porodice. Pošto postoje razne vrste energije ljubavi, neke od njih nisu dobre i prihvatljive za druge osobe. One koje su različite od energija iskrene ljubavi možemo uspešno da zamenimo na radionicama Porodičnih, Sistemskih i Meta konstelacija.
Takođe znam, da stavovi i uverenja u muško-ženskim odnosima, donose sa sobom i određena očekivanja. Stavovi i uverenja prenose se kroz generacije uglavnom nesvesno. Pošto se muško ženski odnosi brzo menjaju kroz istoriju, ponekada ih je neophodno promeniti, resetovati i dovesti na odgovarajući nivo u skladu sa vremenom i prostorom u kome živimo. Samim tim i neka od očekivanja u muško-ženskim odnosima će se prilagoditi datoj situaciji.
Nekada naša podsvesna i nerealna očekivanja od partnera, datiraju još iz naših prethodnih života. Iz nekih situacija, koje naša duša nije prevazišla i nije učila iz njih menjajući se. Za takve situacije, Meta konstelacije su rešenje.
U svakom slučaju, na konstelacijskim radionicama možemo pronaći uzroke naših neispunjenih očekivanja i preduprediti situaciju da dođemo u energije razočarenja u svog partnera/ku.