Pitanje sa kojim se često susrećemo u životu je kako povećati motivaciju. Pitamo se kako da motivišemo same sebe, decu, zaposlene, partnera… Do odgovora možemo doći postavljajući pitanja iz dva skupa. Jedan skup pitanja odnosi se na istraživanje onoga što obara energiju motivacije, a drugi na ono što je pokreće kada je oslabljena.
Nivoi za poboljšanje motivacije
Istraživačka pitanja nam daju sliku gde smo danas, odakle počinjemo svoj lični rast i razvoj. Time osvešćujemo gde nam je polazna tačka. Vrlo često, boraveći u svojoj rutini, nismo svesni svog trenutnog stanja. Radeći i krećući se na autopilotu, možemo neprimetno stići do problema koje ne možemo sami da rešimo. To nas može odvesti u zonu u kojoj ne želimo da budemo, tj. daleko od zone u kojoj bismo želeli da živimo ili bitišemo.
Kad tragamo za onim što nas demotiviše i narušava nam energiju motivacije, dobro je da posmatramo temu iz više različitih perspektiva:
-
Nivo konteksta
Ovde posmatramo sebe i svoje okruženje sa svim njegovim elementima. Naš trenutni kontekst je od vitalnog značaja i on će u velikoj meri definisati naše izbore pri donošenju odluka. Iz ovog ugla možemo postaviti sledeća istraživačka pitanja: Gde sam i sa kim sam? Da li me okolina podržava u mojim namerama ili me, naprotiv, ometa i obara?
Recimo, ako želimo da smršamo, a kod kuće nas ometaju ovakvim pitanjima i komentarima: Zašto to radiš? Već si dovoljno mršav/a. Nećeš ni ovoga puta uspeti. Razbolećeš se od te tvoje dijete. Znaš kakvu sam sarmu napravila, a ti nećeš da je jedeš!
Kako povećati motivaciju kada će sve ove rečenice, svojom energijom obarati i slabiti našu energiju motivacije, koja treba da bude okidač i gorivo za postizanje našeg cilja – uspeha. Tada treba da postavimo motivišuće pitanje: Šta treba da promenim u svom okruženju?
Kao prvo, treba da se zapitamo možemo li da promenimo nešto u svom okruženju, ili mi treba da promenimo baš to svoje okruženje. Ako osećam da me moj šef ne motiviše da se profesionalno razvijam, a već sam nekoliko puta razgovarao sa njim na tu temu, trebalo bi da razmislim o promeni radnog okruženja.
-
Nivo veštine
Ponekad posedujemo jake motive, ali nam nedostaju određeni alati da bismo ispunili željene ciljeve, koje smo sebi postavili.
U tom slučaju možemo postaviti sledeća istraživačka pitanja:
Koje alate i veštine trenutno imam? U kojim oblastima mog života mi trenutno nedeostaju određene veštine – alati?
Motivišuća pitanja: Koje nove alate i veštine bih želeo da usvojim – naučim, razvijem ili poboljšam?
Na primer, kako povećati motivaciju ako želite da zarađujete više novca od posla koji ste naučili da radite, a u vašoj zemlji vas ne mogu platiti za vaša znanja i veštine. I vi jedini izlaz vidite je u tome da se preselite u inostranstvo i tamo počnete svoju poslovnu karijeru.
Međutim, vaše znanje engleskog jezika nije na tom nivou da ga možete adekvatno koristiti na poslu. Tada treba da razmislite kako da poboljšate svoj nivo znanja engleskog i time sebi omogućite nesmetano zapošljavanje u inostranstvu, odnosno veći prihod novca.
-
Nivo uverenja
Mnogo puta u životu, svesno ili ne, stavljamo etikete koje nas definišu i ograničavaju. Ova uverenja, kako o nama samima, tako i o nekim životnim situacijama, mogu doći spolja ili mogu biti samonametnuta, stvorena kao posledica trauma koje nismo prevazišli.
Istraživačko pitanje: Koja uverenja imam o sebi? Koje misli ili uverenja me sprečavaju i energetski obaraju da postignem svoje ciljeve?
Motivaciono pitanje: Koje misli i uverenja želim da imam, ko želim da budem i kako želim da se ponašam?
Ovde je neophodno prepoznati ograničavajuća i iracionalna uverenja. Zamislite da želite da postanete organizovanija i vrednija osoba. Ali od malena vas etiketiraju i zovu neurednim i aljkavim. Ako želim da pronađem svoju motivaciju kako bih promenio svoje loše navike, to ne mogu postići iz energija „neuredan sam” i „neorganizovan sam”. Jedino rešenje je energija misli „ja mogu da budem uredan“ i „mogu da naučim da se bolje organizujem“, „želim da se promenim”. Glagol jesam ne treba da nas ograničava. On je samo naše trenutno stanje. To znači da može da se promeni. Važno je da najpre prepoznamo svoja iracionalna uverenja i osvestimo da imamo moć da ih promenimo. Kad promenimo uverenja uslediće i promena ponašanja.
-
Vrednosni nivo
Teško je dostići unutrašnji mir ako naše svakodnevno ponašanje nije u skladu sa našim vrednostima i emocijama.
Istraživačko pitanje: Koje su najvažnije vrednosti u mom životu? Koje me vrednosti definišu?
Motivišuće pitanje: Kako da uskladim ove energije vrednosti sa onim što radim, sa svojim ponašanjem i emocijama? Ima li disharmonije u svemu tome?
Zamislite situaciju da ste veoma vredna i uspešna osoba. Svakog dana se trudite da unapredite svoj posao i porodicu. Uvek ste sebe definisali kao nekog vrednog i sa dosta jakim energijama volje i upornosti. Međutim, u oblasti svog fizičkog zravlja ste zakazali. Imate višak kilograma, ne vodite računa o sebi, hranite se nezdravo i ne vežbate. Treba da se zapitate: Da li su ovakva ponašanja usklađena sa mojim vrednostima truda, ljubavi prema sebi, lične brige o sebi… Osvešćivanje ove disharmonije nam može pomoći da pronađemo motivaciju za ličnu promenu.
-
Smisaoni nivo
Istraživačko pitanje: Zašto radim to što radim?
Motivaciono pitanje: Kakav ću trag ostaviti u društvu, sredini gde bitišem i u sistemima gde pripadam?
Važno je pronaći smisao u onome što radimo. Treba da budemo svesni da svojim promenama delujemo pre svega na sebe, ali i na sve sisteme kojima pripadamo. Postajući bolja osoba, možemo biti zadovoljniji i uspešniji u svom životu i time podstaći druge da nas slede i učine isti napor.
Takođe, u našim promenama ka boljoj verziji sebe, direktno, a i indirektno, utičemo na sve sisteme kojima pripadamo. Možemo posmatrati boljitak u našim partnerskim odnosima, kao i u našoj porodici, u firmi, među prijateljima, u komšiluku, naselju, gradu, zemlji… Naše promene utiču na sve u našem okruženju kroz međusobnu razmenu energije.
Konstelacije i kako povećati motivaciju
Na konstelacijskim radionicama često mi postavljaju pitanje kako da povećaju motivaciju. Razni uzroci mogu dovesti do pada energije motivacije: depresija, anksioznost, samosabotaža, strah od promena, strah od uspeha, nesvesna potreba da se zadrži status quo…
Sve ovo mogu uspešno rešiti Porodične, Sistemske i Meta konstelacije. U poslovnim odnosima nam mogu pomoći biznis konstelacije. Kada dođe do pada motivacije u sportu tu nam mogu pomoći Sportske konstelacije.
Međutim, to nije sve u ovoj problematici. Pad motivacione energije mogu izazvati i lična ograničenja koja nam dolaze kroz naše stavove i uverenja. Tako recimo, stavovi i uverenja o poslu i novcu naših predaka ili pripadnika sistema nastali kroz njihova životna iskustva, mogu transgeneracijski stići do nas. Konstelacije nam mogu pomoći da ih promenimo.
Nedostatak energije samopouzdanja i samopoštovanja, takođe može negativno uticati na pad motivacije. I izostanak prava na grešku može biti jedan od rušitelja krhke energije motivacije.
Sve se to holističkim pristupom može uspešno rešavati na konstelacijskim radionicama.
Moj lični pristup je, pri vođenju konstelacijskih radionica, da smo svi različiti, tako da su i uzroci naših problema, samim tim, različiti. Kao profesionalni konstelator, vodeći se informacijama iz informativnog polja – sfere, mogu pronaći energetske uzroke koji nas sprečavaju da imamo dovoljno jak motiv da krenemo u neophodne promene, kako bismo mogli da ostvarimo svoje ciljeve, uspehe, osećaj sreće i duševnog mira.