Istraživanja pokazuju da su napadi panike češći kod dece nego kod odraslih. Oni su po svojim manifestacijama kod dece gotovo isti kao i kod odraslih. Jedan element je raličit i on je karakterističan samo kada se energija panike javi kod dece.
Napad panike je tipičan anksiozni poremećaj.
Kako nastaje napad panike
Energija anksioznosti nas obuzima kada svesno ili nesvesno osetimo da smo ugroženi i da postoji iracionalna ili racionalna pretnja za nas. Smatra se da smo energiju anksioznosti dobili od naših dalekih predaka. Ona im je pomagala da prežive u okruženju, koje nije bilo baš naklonjeno ljudskoj vrsti, iz vremena kada se smatra da smo živeli u pećinama i bili često plen zveri.
Sama energija anksioznosti postaje problem za nas, kada u nama iz nekog razloga naglo skoči njen intenzitet. Njenim naglim porastom, dolazi do energetskog disbalansa i tada nastaju problemi. Naš um počinje iracionalno da funkcioniše, u nemogućnosti da brzo napravi i uspostavi energetsku ravnotežu. Telo kao i ostali naši delovi počnu asihrono da deluju i reaguju.
Ovaj energetski disbalans gde energija anksioznosti naglo skoči u detetu mogu izazvati razne situacije manje ili više stresne po samo dete. Neke od situacija koje mogu biti okidači kod dece su početak školske godine, smrt bliskog člana porodice, rođenje novog člana porodice isl.
Razlike napada panike kod dece i odraslih
Ma koliko izgledale slične reakcije na enerije anksioznosti kod dece i odraslih, ipak ima značajne razlike. Deca kao još uvek nedovoljno emotivno i fizički razvijena ljudska bića su mnogo ranjivija i osetljivija na ovu negativnu energiju. Ona još uvek nisu stvorila mehanizme kojima bi mogla makar delimično energiju anksioznosti da iskontrolišu i kanališu.
U težim slučajevima ova negativna energija kod dece može smanjiti i ometati njihov proces rasta. To dovodi do problema u školi, porodici, socijalnom i društvenom okruženju. U najgorim i najtežim slučajevima mogu voditi ka ozbiljnim patologijama.
Napad panike kod dece može trajati od nekoliko minuta do nekoliko sati. Ono što je karakteristično za ovu pojavu kod dece jeste da je njena energija najača u prvih 10 minuta.
Koji su simptomi napada panike kod dece?
Tipični simptomi napada panike su:
- aritmija ili ubrzan rad srca
- znojenje
- tremor/ drhtavica
- nedostatak daha ili gušenje
- mučnina
- vrtoglavica ili nesvestica
- gubitak smisla za stvarnost
- strah od smrti
- hladnoća ili temperatura
Kod dece od svih ovih simptoma najčešći su: preskakanje rada srca, tremor i otežano disanje kao i mučnina. Strah od smrti ili gubitka kontrole su retki.
Kao što smo videli panični poremećaji su vrlo slični kod dece i odraslih. Najvažnija razlika je u načinu na koji dete tumači simptome što je i za očekivati, kao i u većem prisustvu fizičkih nego kognitivnih simptoma.
Ukoliko se ovi problemi ignorišu i zapostave mogu ostaviti ozbiljne posledice na sam razvoj deteta, kako u emotivnom tako i u fizičkom smislu.
Rešavanje problema napada panike kod dece kroz konstelacije
Ovakvi napadi gledano kroz konstelacisku lupu mogu imati uzrok mnogo dalje i dublje od porodičnog okruženja ili doživljene traume. Vrlo često, mada nije tipično, koren problema je negde daleko transgeneraciki našao put do deteta.
Kakav god da jeste energetski uzrok, konstelaciske metode a naročito Sistemske i Meta konstelacije mogu nam pomoći u njegovom otklanjanju i rešavanju problema.