Tokom života, doživljavamo i prolazimo kroz različite vrste ličnih kriza. Lične krize su znak da nam se dešava nešto loše, što zahteva našu pažnju i traži neophodne promene kod nas. Da bismo znali šta treba da preduzmemo potrebno je da otkrijemo sve znake krize kao i njeno poreklo.
Ličnu krizu možemo posmatrati i kao priliku za lični rast i razvoj. U tom smislu, važno je razumeti kako naše emocionalno stanje i naš emocionalni razvoj utiče na nas i koje su njegove posledice.
Zbog svega toga, posmatraćemo razne vrste ličnih kriza, kao i njihove karakteristike, kako bismo ih lakše prepoznali i prevazišli.
Šta je lična kriza?
Lične krize su trenuci tranzicije ili trenuci promena, kojima se opiremo svom snagom. Taj otpor rađa unutrašnji konflikt, pa se osećamo preopterećeno i čini nam se da se nećemo nikada izvući iz te, za nas neprijatne, situacije.
Sa druge strane, neke krize su međusobno povezane, jer su izazvane istim događajima. Na primer, zbog pandemije virusa Kovid 19 ljudi su doživeli razne vrste ličnih kriza: zdravstvene, porodične, ekonomske…
Koji su simptomi lične krize?
Najčešći simptomi lične krize koje možemo doživeti i osetiti su:
- Stres
- Anksioznost
- Apatija
- Tuga
- Depresija
- Osećaj bezizlaznosti
- Opsesivna briga
- Nesanica
- Razdražljivost
- Emocionalna nestabilnost
- Frustracija
- Napuštanje lične nege i higijene
Naravno, ovo ne znači da će svako ko doživi ličnu krizu doživeti sve ove simptome. Međutim, ovo nam može poslužiti kao vodič da dobijemo predstavu o procesu kroz koji bismo mogli proći kada živimo i doživljavamo ličnu krizu.
Koje su vrste ličnih kriza?
Svako od nas se u raznim fazama života nađe u različitim vrstama lične krize. Svaka od njih je uzrokovana različitim faktorima. Neke od njih mogu biti međusobno povezane i možemo ih doživeti istovremeno.
U daljem tekstu možemo videti od čega se sastoje različite lične krize, kako se manifestuju i koji su njihovi uzroci.
-
Razvojna kriza
Razvojna kriza je povezana sa različitim promenama koje se dešavaju u našim životima. Obično se povezuju sa nekim promenama koje su obeležene godinama.
Kako svi mi prolazimo kroz razne životne faze, prelazeći iz jedne u drugu, npr. iz adolescencije u odraslo doba ili iz odraslog doba u zrelo doba… Takve promene su postepene, ali i neminovne za naš mentalni i fizički sistem.
Kada u takvim prelazima dođe do kočenja i disharmonije, takva osoba treba ponovo da razmisli o određenim stvarima kao što su: verovanja, ideje, osećanja, prioriteti, stavovi i uverenja i sl.
Kada su promene intenzivnije i veće, tada se obično javljaju razvojne krize većeg intenziteta. Tako, tokom adolescencije, dolazi do naglog telesnog razvoja, koji često nije praćen emotivnim i mentalnim razvojem.
Takođe, u tom periodu pojavljuju se razne nove potrebe kao što su: potreba za većom privatnošću, samostalnošću, povećano interesovanje za romantične i emotivne veze i sl.
Pored toga, tokom ovih vrsta ličnih kriza, neophodno je doneti razne životne odluke. One mogu biti društvenog, akademskog ili profesionalnog karaktera.
-
Porodična kriza
Ovde na scene stupaju sve svađe i komplikovani i nerazrešeni događaji koji se vrte oko porodičnog plana ljudi.
Upravo način na koji živimo i doživljavamo porodična iskustva na nas ostavlja najviše traga u životu.
To je posebno naglašeno tokom našeg detinjstva i adolescencije. Traume iz detinjstva mogu nas trajno obeležiti ako ih ne rešavamo nego ih guramo pod tepih.
Sa druge strane, porodica je osnovni stub u životima ljudi, tako da se porodične krize mogu doživljavati u svim fazama životnog razvoja.
-
Kriza povezana sa bolestima ili zdravstvenim problemima
Među različitim vrstama ličnih kriza mogu se naći i krize povezane sa zdravstvenim problemima ili bolešću. One su posebno izražene u ozbiljnim situacijama kada je čovek prinuđen da menja mnogo štošta u svom životu da bi sačuvao život i zdravlje. Nekada te situacije iziskuju baš velike promene u životu.
Ponekad su potrebna prilagođavanja na poslu, pa čak i na društvenom nivou. U svakom slučaju, neophodno je da čovek, kao i njegova najbliža okolina, prihvate novonastalu situaciju i sprovedu neophodne promene, da bi se što lakše asimilovalo novo stanje.
-
Društvena kriza
Društvene krize su one koje nastaju usled situacije u kojima dolazi do veoma intenzivnih promena ili nestabilnosti u međuljudskim odnosima. Ti odnosi mogu biti sa ljudima iz našeg okruženja koji su nam prijatelji i/ili saradnici na poslu.
Uobičajeno je da čovek suočen sa ovakvom vrstom krize donosi niz, često radikalnih, odluka kojima je cilj da promene odnose prema drugima. Ponekad, društvena kriza navede osobu da promeni okruženje kako bi krenula od nule i gradila nove, i za nju kvalitetnije, odnose.
Sa druge strane, društvene krize mogu nastati i kao posledica nesreća, katastrofa, elementarnih nepogoda, ratova… Sve ovo može promeniti uobičajeni način funkcionisanja u zajednici ili društvu.
-
Ekonomska kriza
Ekonomske krize spadaju u lične krize bez obzira što se mogu dešavati globalno. One, pored svog globalnog karaktera, imaju često i lični pečat svakog pojedinca zahvaćenog ekonomskom krizom.
Svaka ekonomska kriza utiče i na pojedinca koji treba da se prilagodi i donese odluke o raznim promenama kod sebe, kako bi što lakše podneo i prebrodio ovu globalnu pojavu.
Ne zaboravimo da ekonomske krize imaju veliki uticaj na psihološko i mentalno stanje ljudi.
-
Kriza u paru
Ljubavne ili krize u paru se mogu pokrenuti kada dođe do krize u vezi.
Bez obzira na to koliko su kompatibilne osobe u paru, do nekih nesuglasica, većih ili manjih, mora doći. Tada se javlja kriza u paru. S obzirom da smo svi jedinstveni i različiti, tokom vremena dolazi do većih ili manjih neslaganja u paru. Te nesuglasice treba rešavati, pre svega, asertivnom komunikacijom.
Suočeni sa ovom vrstom krize, pojedinci u paru treba da donesu odluku da li da ostanu u vezi ili da je prekinu.
Pod ovom krizom ne razmatramo krizu kada je veza toksična. Ovde govorim o raznim životnim situacijama kada dolazi do ozbiljnijih neslaganja zbog dijametralno suprotnih stavova i uverenja. Recimo npr. neslaganje oko toga da li par treba da ima decu ili ne? Da li treba da formalizuju svoju vezu, zajednički život… i sl.
-
Egzistencijalna kriza
Egzistencijalna kriza je rezultat niza unutrašnjih konflikata kroz koje se provlači opasna i pogrešna ideja da život nema smisla. Isto tako, može se pojaviti i kao posledica konfuzije i nedoumica u vezi sa ličnim identitetom i u potrazi za svojom svrhom.
Kada čovek doživi egzistencijalnu krizu, mogu da ga obuzmu obarajuće energije tuge i apatije, kao i opšte nezadovoljstvo, čak i u onim slučajevima u kojima se čini da stvari idu dobro. Ovu vrstu krize često prate i obarajuće energije kao što su: strah od uspeha, strah od budućnosti, kao i pesimistički stav prema životu.
Konstelacije i lična kriza
Kao što smo mogli videti postoje različite vrste ličnih kriza. One svojim delovanjem znatno utiču na kvalitet ljudskog života. Kako smo svi energetski povezani kroz razne sisteme kao što su porodica, veze, poslovno okruženje, prijateljstva… lične krize utiču i na druge osobe.
Takođe smo mogli videti da one imaju i svoje simptome koji negativno utiču, kako na čoveka koji ima ličnu krizu, tako i na njegovo energetsko okruženje.
Kao profesionalni konstelator, često sam se bavio ovom tematikom. Za mene je važno da, u prostoru i vremenu, pronađem uzroke i situacije ovih ličnih kriza i da ih tamo rešim. Kasnije se pozabavim, ako je potrebno, i njihovim posledicama.
Sve mi to omogućavaju svojom fenomenologijom Porodične, Sistemske i Meta konstelacije.
Neke od važnih prepreka za rešavanje ličnih kriza, mogu biti strahovi od promena, kao i odbijanje isceljujućih energija poput prihvatanja, praštanja i otpuštanja.