Često čujemo da je dobra komunikacija između partnera najvažnija. To je zaista tačno, mada svako ima svoju interpretaciju šta to za njega znači. Dobra komunikacija između partnera ne ogleda se samo u verbalnom izražavanju, nego je to vrsta energije koja cirkuliše između dve osobe u partnerskom odnosu.
Svaka izgovorena reč ima svoju energiju koja je prati i koja se prenosi komunikacijom. Oni koji dolaze na konstelacijske radionice mogli su se više puta uveriti koliko je to tačno i koliku snagu ima ta energija. Kada se nekome verbalno obraćamo, mi uspostavljamo energetski most i energija počinje da cirkuliše između nas.
Svaku reč možemo da izgovorimo sa različitom energijom i ona može da izazove potpuno različitu reakciju kod druge osobe. Pri tome treba imati na umu da neverbalna komunikacija koja prati reči, emituje energetsku poruku našem sagovorniku.
Komunikacija između partnera prevazilazi nivo verbalne komunikacije i zasniva se na energiji vođenoj vibracijama koje prelaze u osećanja i emocije koje gajimo prema partneru. To je sveukupna energija koju upućujemo svom partneru, bilo da je izražena verbalno ili neverbalno.
Komunikacija između partnera i najčešće greške koje pravimo
Osnovne greške u komunikaciji između partnera nastaju kao posledica nepoznavanja sebe ili nedovoljnog poznavanja i nepoštovanja svog partnera.
Do grešaka u komunikaciji između partnera najčešće dolazi zbog:
- Nametanja svojih kriterijuma, koje smatramo boljim i doslednijim od partnerovih;
- Ukazivanjem na partnerove nedostateke, dozvoljavamo sebi da ponekad preteramo;
- Tražimo da druga osoba bude onakva kakvom je mi zamišljamo;
- Ignorišemo partnerova uverenja i stavove;
- Ne dozvoljavamo drugoj osobi da se u potpunosti izrazi;
- Ulazimo u manipulaciju prema partneru, ne bismo li dobili ono što želimo;
- Slažemo se čak i kada se suštinski unutar sebe ne slažemo.
Kako popraviti komunikaciju sa partnerom
Ako smo agresivni, pasivni ili manipulativni u komunikaciji sa partnerom, uvek bi trebalo da težimo oslobađanju od takve komunikacije i posvetimo se razvijanju asertivnosti u odnosu prema svom partneru.
Energija asertivne komunikacije je oblik izražavanja (verbalnog i neverbalnog), koji podrazumeva podjednako poštovanje prema sebi i prema drugima.
To praktično znači da izražavamo misli, osećanja i viziju sveta oko sebe rečima ili gestovima na miran i primeren način, dok istovremeno želimo da saznamo osećanja i misli drugog, kako bismo ga bolje razumeli.
Kako biti dosledan u asertivnoj komunikaciji sa partnerom
Da bi se održala asertivna komunikacija između partnera neophodno je posmatrati sebe i partnera sad i ovde. Za to su neophodni određeni koraci.
Neki od osnovnih su:
Izražavanje poštovanja i zahvalnosti prema partnerovim kvalitetama
Sigurno cenimo određene kvalitete i postupke našeg partnera. Kako izgleda, kakav mu je karakter, usklađenost njegovih stavova sa njegovim postupcima i sl. To bi trebalo da izrazimo verbalno ili na neki drugi način, jer ćemo se usled toga osećati bolje i prijatnije u našem odnosu.
Energija koja vas okružuje (kao par) znatno bi se poboljšala ukoliko biste bili u stanju da kritike zamenite iskrenim pohvalama za ono što vam se zaista sviđa kod vašeg partnera.
Prihvatite partnerove energije pažnje i naklonosti
Kada vaš partner izražava zahvalnost i pažnju prema vama, ne sumnjajte u njegovu iskrenost, jer ukoliko vi ne verujete u to, ne znači da druga strana to ne misli i ne oseća. Najbolje što biste mogli u tom trenutku da uradite je da izgovorite magičnu reč – hvala. Sa tom energijom zahvalanosti poboljšaćete vaš odnos i komunikaciju.
Treba moći reći ne
Samo je vaša odgovornost da partneru, u nekim okolnostima koje vam ne odgovaraju, kažete ne. U suprotnom, kada u tim situacijama kažete da, a duboko u sebi mislite i osećate ne, to može zaboleti i vas i vašeg partnera pre ili kasnije.
Vaše pravo je da odbacite zahteve i očekivanja koja vam ne odgovaraju, bez osećaja krivice ili sebičnosti. Sve ostalo bi bio upliv energije laži koja je razarajuća za svaki odnos, a pogotovo za partnerski. Pri tome imajte na umu da ne odbijate partnera, nego samo njegova očekivanja ili zahtev. To treba da razumeju obe strane.
Jasno stavite do znanja partneru svoja očekivanja
Česta je greška da smo u energijama očekivanja, a da to partner ne zna. Bolje je da mu to verbalno ili na neki drugi način stavimo do znanja, nego da od njega očekujemo da pogodi šta želimo, misleći da se to podrazumeva. To je veoma česta situacija koja dovodi do konflikta.
Nekada partner sa pravom ne može znati sve naše želje i očekivanja. Neophodno je dati mu do znanja šta tačno očekujemo i želimo od njega.
Jasno izrazite svoje misli i osećanja
Ako nešto zaista, želite izrazite to na odgovarajući način. To bi trebalo da uradite sa velikim poštovanjem prema drugoj strani. Ne postoji bolji način nego da jasno kažete: „Ovo mislim…“, „Ljuta/ljut sam jer…“, „Plaši me da…“.
Akumulacijom energija koje prate vaše emocije i njihovom nepuštanjem, pre ili kasnije dolazi do njihove eksplozije. Kao u svakoj eksploziji, a pogotovo energetskoj i emotivnoj, nema nepovređenih.
Nije ista energija koju upućujete partneru ako mu kažete: „Svaki put kada kasniš, brinem se. Volela bih da to uzmeš u obzir. Molim te pošalji mi sms da kasniš i ja ću biti mirna.“ Nasuprot tome je ono što pogoršava vaš odnos, da ga napadnete: „Uvek kasniš! Svaki put ista priča…“.
Ne optužujte lako drugu stranu
Lako je upasti u negativne energije besa, kada nam nešto ne odgovara ili nas povređuje. Da bismo izbegli nepotreban i nekonstruktivan dijalog kroz sukob najbolje je izbeći optužbe i postavljati pitanja. Na primer, bolje pitajte: „Slušaš li me?“ umesto da kažete: „Ti me nikada ne slušaš!“.
Možete da komentarišete partnerove postupake bez osude: „U poslednje vreme primetila sam da zaboravljaš da pospremiš sudove nakon jela.“ umesto „Ti si katasrtofa! Stalno idem i spremam za tobom!“. Izbegavajte generalizacije rečima uvek ili nikada. Bolje recite: „Ovog puta si zaboravio da izneseš smeće“, nego „Nikada ne iznosiš smeće iz kuće, uvek to moram ja da radim.“
Često koristite asetivne izraze
U razgovoru koristite asertivne izraze kao što su: osećam, hoću, mislim, želim da to rešimo, mislim da to možemo prevazići…
Podržavanje i negovanje energije asertivnosti u komunikaciji sa partnerom ne podrazumeva odsustvo diskusije i rešavanje problema. Ono samo olakšava međusobno razumevanje i uvažavanje između partnera. Tako se sprečava međusobna razmena negativnih energija koje nikada ne vode do obostrano prihvatljivih rešenja. Energije razumevanja, uvažavanja i poverenja će postepeno rasti i svojim prisustvom i delovanjem učiniće da lakše dolazite do bolje i kvalitetnije komunikacije sa partnerom.
Komunikacija između partnera iz ugla konstelatora
Znajući da je komunikacija pre svega energetski pojam, komunikacija između partnera može da se poboljša radom na sebi. Metoda konstelacija nam daje širi ugao gledanja iz kojeg možemo mnogo bolje razumeti i sebe i svog partnera.
Tražeći uzroke koji su doveli do loše komunikacije između partnera primenjivao sam sve metode konstelacija: od Porodičnih, preko Sistemskih, do Meta konstelacija. Ipak, zaključak je uvek isti: ma koliko bilo uzroka za lošu komunikaciju i bez obzira odakle vukli svoje korenje, asertivna komunikacija je uvek prvi korak ka rešenju.
Kada par dođe kod mene zbog problema u komunikaciji, prvo na šta ih navodim je da osveste neophodnost asertivne komunikacije. Isto važi i ako dođe jedno od njih. Samo uvažavanjem druge strane, komunikacija može da bude fluidna, a razmena energije pozitivna i podižuća za obe strane.